Colonial (CAA)
First Team                      Yr  Pos.  Hometown/Previous School
Sam Llinares, Hofstra           So  A     Hauppauge, N.Y./Hauppauge
Shane Sturgis, Penn State       Sr  A     Downingtown, Pa./Downingtown East
Nick Trizano, Drexel            Sr  A     Eastchester, Pa./Iona Prep
Ryan Belka, Drexel              Jr  M     Crofton, Md./DeMatha
Brian Kormondy, Delaware        Jr  M     Highland Ranch, Colo./Mullen
Ben McIntosh, Drexel            Sr  M     Coquitlam, B.C./Western Reserve
James Connelly, Delaware        Sr  D     Royerford, Pa./Malvern Prep
Matt Dusek, Drexel              Sr  D     Monkton, Md./Hereford
JoJo Ostrander, Towson          Jr  D     Massapequa, N.Y./Farmingddale
Finn Sullivan, Hofstra          So  D     West Roxbury, Mass./Avon Old Farms
Ryan Rielly, Hofstra            Jr  LSM   East Northport, N.Y./John Glenn
Nick Saputo, Drexel             Jr  FOS   Huntington, N.Y./Huntington
Austin Kaut, Penn State         Sr  GK    Morton, Pa./Springfield-Delco
 
Second Team                     Cl  Pos.  Hometown/Previous School
Thomas DeNapoli, Towson         Sr  A     East Rockaway, N.Y./Lynbrook
Nick Mariano, Massachusetts     Fr  A     Mohegan Lake, N.Y./Yorktown
Torin Varn, Hofstra             Sr  A     Ithaca, N.Y./Ithaca
Drew Coholan, Hofstra           Sr  M     Rochester, N.Y./Irondequoit
Justin Mabus, Towson            Jr  M     Yorktown Heights, N.Y./Yorktown
Connor Mooney, Massachusetts    Sr  M     Wilbraham, Mass./Avon Old Farms
John Fennessy, Towson           Sr  D     Yorktown Heights, N.Y./Yorktown
Kyle Karaska, Massachusetts     So  D     Groton, Mass./Bishop Guetin (NH)
Tyler Travis, Penn State        Sr  D     Geneva, N.Y./Geneva
James Burke, Penn State         So  LSM   Duxbury, Mass./Duxbury
Tyler Barbarich, Delaware       Jr  FOS   Martinsville, N.J./Bridgewater-Rariton
Chris Selva, Hofstra            Jr  GK    Parkland, Fla./St. Thomas Aquinas
 
All-Rookie Team                 Cl  Pos.  Hometown/Previous School
Kris Clarke, Hofstra            Fr  FOS   Bellmore, N.Y./Charminade
Steve DeLargy, Delaware         Fr  M     Morristown, N.J./Morristown
Ryan Drenner, Towson            Fr  M     Westminster, Md./Westminster
Drake Kreinz, Penn State        Fr  M/FO  Delafield, Wisc./Portsmouth Abbey (RI)
Nick Mariano, Massachusetts     Fr  A     Mohegan Lake, N.Y./Yorktown
Markel Nelson, Drexel           Fr  LSM   Whitby, Ontario/Anderson
Stephen Satterthwaite, Hofstra  Fr  D     Downingtown, Pa./Malvern Prep
Joe Seider, Towson              Fr  A     Sparks, Md./Hereford
Cole Shafter, Drexel            Fr  A     Coquitlam, BC/Charles Best
Mike Sutton, Penn State         Fr  A     Sewell, N.J./St. Augustine Prep

Player of the Year: Ben Mcintosh, Drexel
Coach of the Year: Seth Tierney, Hofstra
Rookie of the Year: Nick Mariano, Massachusetts
Defensive Player of the Year: Austin Kaut, Penn State

Return to All-Conference Page



Create a free lacrosse website