Northeast (NEC)
First Team
Andrew Scalley, Mount St. Maryís*  Sr., A    Arnold, MD/Archbishop Spalding
Shane Morrell, Bryant              Fr., A    Glen Mills, PA/Episcopal Academy
Brett Schmidt, Mount St. Maryís    Sr., A    Great Mills, MD/St. Maryís Ryken
Colin Dunster, Bryant              Jr., M    Cos Cob, CT/Greenwich
Matt King, Sacred Heart            Sr., M    Brewster, NY/Brewster
Alex Zomerfeld, Bryant             Jr., M    Port Jefferson, NY/Comsewogue
Eric Rankel, Robert Morris         Fr., M    Philadelphia, PA/Downingtown West
Matt MacGrotty, Bryant             Jr., D    New Westminster, BC/Taft School
Glenn Maiorano, Bryant             Sr., D    Easton, CT/Fairfield Prep
Andrew Newbold, Sacred Heart       Jr., D    Loveland, OH/Loveland
Gill Conners, Quinnipiac           Jr., GK   Ballston Spa, NY/Saratoga
Mason Poli, Bryant*                Sr., LSM  Downingtown, PA/Downingtown East
Kevin Massa, Bryant*               So., SP   Huntington, NY/Elwood John Glenn
 
Second Team
Michael Sagl, Quinnipiac           So, A     West Islip, NY/West Islip
Peter McMahon, Bryant              Sr., A    Wilton, CT/Wilton
Jake Hayes, Robert Morris          Sr., A    Calgary, Alberta/Central Memorial
Tyler Digby, Robert Morris         Sr., M    Westminster, BC/New Westminster
Colin OíRourke, Wagner             Sr., M    Worcester, MA/St. Johnís Shrewsbury
Brendan Wilbur, Quinnipiac         Sr., M    Hingham, MA/Hingham
Matt Diehl, Quinnipiac             So., M    Towson, MD/Calvert Hall
Ben Lewis, Robert Morris           Sr., D    Cazenovia, NY/Cazenovia Central
John Anderson, Mount St. Maryís    Sr., D    Annapolis, MD/St. Maryís
Luc Magnan, Robert Morris          So., D    Pine Falls, Manitoba/Hill Academy
Gunnar Waldt, Bryant               Fr., GK   Freeland, MD/St. Paulís School
Sean Meagher, Robert Morris        Jr., LSM  Chesterfield, MO/St. Louis University
Stephen Kontos, Sacred Heart       Sr., SP   Danvers, MA/Danvers/KUA
 
Rookie Team
Shane Morrell, Bryant              Fr., A    Glen Mills, PA/Episcopal Academy
Eric Rankel, Robert Morris         Fr., M    Philadelphia, PA/Downingtown West
Gunnar Waldt, Bryant               Fr., GK   Freeland, MD/St. Paulís School
Luke Laszkiewicz, Robert Morris    Fr., A    Oshawa, Ontario/Westminster Prep
Griffen LeClaire, Wagner           Fr., A    White Rock, BC/Hill Academy
Billy Oppenheimer, Quinnipiac      Fr., A    Conshohocken, PA/Germantown Academy
Collins Gantz, Bryant              Fr., M    Denver, CO/Kent Denver Country Day
Nicholas Beaudoin, Robert Morris   Fr., M    Welland, Ontario/Notre Dame Prep
Alex Dodge, Sacred Heart           Fr., M    Smithtown, NY/Smithtown West
Dylan Baumgardner, Quinnipiac      Fr., D    Cheshire, CT/Cheshire

* Denote unanimous selection

Player of the Year: Kevin Massa, Bryant
Offensive Player of the Year: Andrew Scalley, Mount St. Maryís
Defensive Player of the Year: Sean Meagher, Robert Morris
Rookie of the Year: Shane Morrell, Bryant
Coach of the Year: Tom Mariano, Sacred Heart

Return to All-Conference Page



Create a free lacrosse website