Northeast 10
First Team
John English, Adelphi (Jr., M, Lindenhurst, N.Y.)
James McCann, Adelphi (Sr., D, Bayside, N.Y.)
Salvatore Tuttle, Adelphi (Jr., A, Farmingdale, N.Y.)
Joe Corapi, Le Moyne (Sr., M, Liverpool, N.Y.)
Kevin Kelly, Le Moyne (Sr., A, Basking Ridge, N.J.)
Alex Krawec, Le Moyne (Sr., GK, Kirkville, N.Y.)
Gerald O’Brien, Le Moyne (Sr., D, Binghamton, N.Y.)
Brian Rogers, Le Moyne (So., M, Clifton Park, N.Y.)
Max Allen, Merrimack (So., A, West Caldwell, N.J.)
Scott Corcoran, Merrimack (Jr., LSM, Haverhill, Mass.)
Tom McLaughlin, Merrimack (Jr., D, Billerica, Mass.)
Tucker Schwarz, Merrimack (So., A, Tallahassee, Fla.)

Second Team
Joe Catalanotti, Adelphi (Jr., D, Massapequa Park, N.Y.)
Connor Duddy, Adelphi (Sr., M, Port Jefferson, N.Y.)
Nick Susko, Adelphi (Sr., A, South Hempstead, N.Y.)
T.A. Demoulas, Bentley (Sr., M, Lowell, Mass.)
Eddie Noonan, Franklin Pierce (Sr., A, Foxboro, Mass.)
Eric Chadderdon, Le Moyne (Sr., D, Hamburg, N.Y.)
Nick Hourigan, Le Moyne (Sr., LSM, Rexford, N.Y.)
Matt Taylor, Le Moyne (Gr., A, Manlius, N.Y.)
Owen Jarem, Merrimack (Sr., D, Clifton Park, N.Y.)
Tim Towler, Merrimack (Jr., M, Topsfield, Mass.)
Dom Madonna, Merrimack (So., GK, Liverpool, N.Y.)
Brandon Donnellan, Pace (So., D/LSM, Chester, N.Y.)
Cam Joyce, Southern New Hampshire

All-Rookie Team
Alex Schlosser, Adelphi (Fr., D, Dunwoody, Ga.)
Jack McIntyre, American International (Fr., A, East Longmeadow, Mass.)
Conor Darby, Assumption (Fr., A/M, Haverhill, Mass.)
Matt Sanford, Bentley (Fr., A/M, Stratham, N.H.)
Brad Chapdelaine, Franklin Pierce (Fr., M, Goffstown, N.H.)
Brendan Entenmann, Le Moyne (Fr., D, Auburn, N.Y.)
John Bassett, Merrimack (Fr., So., A/M, Clifton Park, N.Y.)
Dean Prouty, Merrimack (Fr., M, Hanover, Mass.)
Wyatt Barfoot, Pace (Fr., M, Georgian Bluffs, Ontario)
Liam Brennan, Pace (Fr., A, Huntington Station, N.Y.)
Anthony Gadaleta, Pace (Fr., A, Kings Park, N.Y.)
Drew Bourdeau, Saint Anselm (Fr., D, Newburyport, Mass.)
Brian Loughlin, Saint Michael’s (Fr., A, Kingston, N.Y.)
Patrick Ryan, Saint Michael’s (Fr., M, Holden, Mass.)
Matt Graham, Saint Rose (Fr., A, Arlington, N.Y.)
Dan Malave, Southern New Hampshire (Fr., M, Wading River, N.Y.)

Player of the Year – Joe Corapi, Le Moyne
Rookie of the Year – Wyatt Barfoot, Pace
Defensive Player of the Year – Gerald O’Brien, Le Moyne
Goalkeeper of the Year – Alex Krawec, Le Moyne
Coach of the Year – Rick Senatore, Franklin Pierce

Return to All-Conference Page



Create a free lacrosse website