Colonial States (CSAC)
First Team
Pos.   Name                 Year   School          Hometown/High School
A      Corey Elmer          Sr.    Cabrini         Reinhold, Pa./Conrad Weiser
A      Bhelly Bagbonon      Sr.    Immaculata      Paoli, Pa./Conestoga
A      Mike Leyden          Jr.    Cabrini         Havertown, Pa./Haverford
M      Damian Sobieski      Jr.    Cabrini         Landenberg, Pa./Avon Grove
M      Anthony DiSanzo      Jr.    Cabrini         Fair Lawn, N.J./Don Bosco Prep
M      Tony McCraw          So.    Gwynedd-Mercy   Lawnton, Pa./Central Dauphin East
D      Matt Ward            Sr.    Cabrini         Malvern, Pa./Great Valley
D      Marc Bushong         Fr.    Gwynedd-Mercy   Sewell, N.J./Washington Twp.
D      Mac Feiner           Sr.    Cabrini         Dewitt, N.Y./Jamesville-Dewitt
FO     Anthony DiNenno      Jr.    Cabrini         West Grove, Pa./Avon Grove
LSM    Ryan Nowell          Jr.    Marywood        Thorton, Pa./Bayard Rustin
SSM    JoJo Cooper          Sr.    Cabrini         Davidsonville, Md./South River
G      Kevin Switzer        So.    Centenary       Hillsdale, N.J./Pascack Valley
 
Second Team
Pos.   Name                 Year   School          Hometown/High School
A      Dylan Swope          Jr.    Marywood        Pottstown, Pa./Owen J. Roberts
A      Nico Belardo         Jr.    Gwynedd-Mercy   Columbus, N.J./Northern Burlington
A      Tyler Johnston       Jr.    Cabrini         Morton, Pa./Ridley
M      Sam Trill            Jr.    Marywood        Woolwich Township, N.J./Kingsway
M      Ryan Eber            So.    Neumann         Syracuse, N.Y./Corcoran
M      Mason Risner         Sr.    Gwynedd-Mercy   Lancaster, Pa./Hempfield
D      Bill McCabe          Sr.    Cabrini         Schwenksville, Pa./Spring-Ford
D      Nick Perkalis        Jr.    Centenary       Califon, N.J./Voorhees
D      John Werner          Jr.    Marywood        Hicksville, N.Y./Holy Trinity
FO     Michael Squillante   So.    Marywood        Stanhope, N.J./Lenape Valley
LSM    Dan Hopson           So.    Cabrini         Prospect Park, Pa./Interboro
SSM    Matt Richter         Jr.    Gwynedd-Mercy   Gilbertsville, Pa./Boyertown
G      Hank Altschuler      Fr.    Cabrini         Philadelphia, Pa./Lower Merion
 
Honorable Mention
Pos.   Name                 Year   School          Hometown/High School
A      Kevin Fonio          Sr.    Neumann         Upper Darby, Pa./Upper Darby
A      Scott Slater         So.    Marywood        Cicero, N.Y./Cicero-North
A      Riley Dobel          Sr.    Marywood        Oak Bluffs, Mass./Martha's Vineyard
M      Evan Downey          Fr.    Cabrini         Palmyra, Pa./Palmyra
M      Brandon Terlizzi     Jr.    Marywood        Ocean City, Md./Stephen Decatur
M      Rocco Piliero        Sr.    Immaculata      Exton, Pa./Downingtown East
D      Bob Markunas         Sr.    Neumann         Ridley Park, Pa./Ridley
D      Rob Foster           Sr.    Neuman          Drexel Hill, Pa./Upper Darby
D      Reese Lachner        Jr.    Gwynedd-Mercy   Flemington, N.J./Hunterdon Central
LSM    Daniel Bowden        So.    Rosemont        Springfield, Pa./Springfield
SSM    Joe Amorosi          Sr.    Immaculata      Sewell, N.J./Gloucester Catholic
G      Joe Magargal         So.    Marywood        Allentown, Pa./Emmaus

Player of the Year: Corey Elmer, Sr., A, Cabrini
Rookie of the Year: Marc Bushong, Fr., D, Gwynedd-Mercy
Coach of the Year: Steve Colfer, Cabrini

Return to All-Conference Page



Create a free lacrosse website