Conference Carolinas

First Team
Attack         Kerrie Brown, St. Andrews
               Melissa Howard, Limestone
               Tara Chmil, Belmont Abbey
               Krissy Bentolila, Pfeiffer
Midfield       Lauryn Wise, Limestone
               Laurie Jordan, Belmont Abbey
               Shannon Farden, Belmont Abbey
               Katie Ilott, Limestone
Defense        Theresa Nolan, Belmont Abbey
               Erin Growney, Limestone
               Amanda Jones, Belmont Abbey
Goalkeeper     Eryn McCaffrey, St. Andrews
 
Second Team
Attack         Kelly Lickert, Limestone
               Desiree Cox, Lees-McRae
               Samantha Hooker, Belmont Abbey
               Kelley Duffey, Queens
Midfield       Heidi Karaszkiewicz, Pfeiffer
               Kelly Wrightson, Queens
               Kim McDaniel, St. Andrews
               Renee Albro, Limestone
Defense        Amanda Smith, Pfeiffer
               Katie Rhodes, St. Andrews
               Jessica Turner, Pfeiffer
Goalkeeper     Brigid Milchling, Limestone

Player of the Year: Lauryn Wise, Limestone
Freshman of the Year: Brigid Milchling, Limestone
Coach of the Year: Scott Tucker, Limestone



Central Atlantic (CACC)

First Team
 
GK Katherine Sullivan   Philadelphia     Jr.  Mt. Laurel, NJ
D Angelica Gero         Georgian Court   Jr.  Howell, NJ
D Kelsey LaPlume        Wilmington       Sr.  Bel Aire, MD
D Jamie-Lynn Wallace    Holy Family      Sr.  Bensalem, PA
M Natalie Bermudez      Georgian Court   Jr.  Toms River, NJ
M Carley Glass          Chestnut Hill    Jr.  Baltimore, MD
M Michelle O'Hanlon     Philadelphia     So.  Springfield, PA
M Danielle Niccoli      Wilmington       So.  Sparrows Point, MD
M Lauren Conaty         Georgian Court   So.  Pt. Pleasant, NJ
F Katie Donovan         Chestnut Hill    Sr.  Conshohocken, PA
F Taylor Peltzer        Philadelphia     Fr.  Holland, PA
F Ryan McGrath          Georgian Court   So.  Manasquan, NJ
F Aubree Williams       Dominican        Fr.  Great Meadows, NJ
 
Second Team
 
GK Stephanie Jordan     Chestnut Hill    Sr.  Tylersport, PA
D Amanda Miller         Dominican        Jr.  Copaigue, NY
D Brittany King         Georgian Court   Jr.  Oceanport, NJ
D Catie Joynes          Wilmington       Sr.  Bel Air, MD
M Kara Sanford          Georgian Court   Jr.  Pine Beach, NJ
M Silje Karlsen         Dominican        So.  Vernon, NJ
M Amanda Matos          Dominican        So.  Vernon, NJ
M Caribeth Shappell     Philadelphia     Fr.  Lancaster, PA
M Allison Abbate        Georgian Court   Jr.  Oceanport, NJ
F Daryl Carr            Georgian Court   So.  Brick, NJ
F Kelly Wojciechowski   Wilmington       Sr.  Baltimore, MD
F Maryanne Glass        Chestnut Hill    Jr.  Baltimore, MD

Honorable Mention

Lauren Woodie, Jr., A, Philadelphia
Kory Webster, Fr., M, Wilmington
Christine Latteri, Jr., GK, Georgian Court
Jennifer Cittadino, Jr., D, Georgian Court

Player of the Year: Katherine Sullivan, Jr., GK, Philadelphia
Rookie of the Year: Aubree Williams, Fr., F, Dominican
Coach of the Year: Meagan DiCave, Holy Family



East Coast (ECC)

First Team
A - Kelly Cefalu, Dowling
A - Michelle Ceraso, Adelphi
A - Erica Devito, Adelphi
A - Jaclyn Napoli, C.W. Post
M - Kaitlyn Carter, Adelphi
M - Cassandra Cronin, Dowling
M - Katie Hogan, C.W. Post
M - Rachel Ray, Adelphi
M - Kristie Sosnowski, Molloy
D - Kelly LaClair, Molloy
D - Emily Simpson, Adelphi
D - Samantha Titus, Dowling
D - Kimberley Williams, C.W. Post
G - Caitlin Fitzpatrick, Adelphi

Second Team
A - Rebecca LaFlare, Molloy
A - Samantha Lyons, C.W. Post
A - Ashley Olen, C.W. Post
A - Staci Passafiume, C.W. Post
M - Brianne Jackolski, C.W. Post
M - Lauren Marra, Dowling
M - Marissa Mills, Adelphi
D - Jackie Bogensberger, Adelphi
D - Brianna Falese, Dowling
D - Nicole Lein, Adelphi
D - Jessica Wolff, C.W. Post
G - Sam Powers, C.W. Post

Player of the Year: Rachel Ray, Adelphi
Goalkeeper of the Year: Caitlin Fitzpatrick, Adelphi
Rookie of the Year: Erica Devito, Adelphi

Co-Coaches of the Year:
  Joe Spallina, Adelphi
  Keri McCabe, Dowling



Northeast-10

First Team
Mary Maloney, Stonehill
Michaela Rocha, Saint Anselm
Lauren Stille, Franklin Pierce
Ashley Ferrandiz, New Haven
Mallory Ferrandiz, New Haven
Jaclyn Griffin, Bentley
Michelle Kelly, Stonehill
Alyssa Ritchie, Bentley
Jackie Craig, Stonehill
Liz Lyons, Merrimack
Julie Kraus, So. New Hampshire
Maureen Spellman, New Haven

Second Team
Brigid Brady, New Haven
Liza Gross, Stonehill
Elizabeth Parent, So. New Hampshire
Lucretia Joy, So. New Hampshire
Lauren Leddy, Merrimack
Emily Mongeau, So. New Hampshire
Kelly Pasquantonio, Merrimack
Meghan Smith, Saint Anselm
Aubrey Duncan, New Haven
Kristine Lambracht, New Haven
Kayleigh Farrell, Saint Anselm
Justine Ferland, Stonehill

All-Rookie Team
Jillian Bolduc, Franklin Pierce
Mary Pasquantonio, Merrimack
Aubrey Duncan, New Haven
Sarah Magnone, New Haven
Maureen Spellman, New Haven
Meghan Smith, Saint Anselm
Emily Mongeau, So. New Hampshire
Leyla Kuz-Dworazk, Stonehill

Player of the Year: Alyssa Ritchie, Bentley (North Andover, Mass.)
Defensive Player of the Year: Jackie Craig, Stonehill (Rocky Point, N.Y.)
Freshmen of the Year:
  Maureen Spellman, New Haven (Trumbull, Conn.)
  Emily Mongeau, Southern New Hampshire (Westborough, Mass.)
Coach of the Year: Jen Fallon, New Haven



Penn State (PSAC)

East First Team
 
Attacker
Sam Alexander       Bloomsburg       Sr. Willow Grove, PA/Upper Moreland
Christine Bradley   East Stroudsburg So. Pottstown, PA/Pottstown
Samantha King       Bloomsburg       Fr. Elkton, MD/Northeast
Michelle Mangiaruga East Stroudsburg So. North Wales, PA/North Penn
 
Midfielder
Gayle Kuntzmann     Shippensburg     Jr. Hatboro, PA/Hatboro-Horsham
Kelsey Quigley      Bloomsburg       Sr. Lansdale, PA/Methacton
Courtney Whiting    West Chester     Sr. Downingtown, PA/Downingtown East
 
Defense
Katy Crouse         West Chester     Jr. Gilbertsville, PA/Boyertown
Gina DiDomenicis    West Chester     Sr. Voorhees, NJ/Eastern
Bethany Long        Shippensburg     Sr. Berwyn, PA/Conestoga
Laura Riegel        East Stroudsburg Fr. Royersford, PA/Spring-Ford
 
Goalkeeper
Mary Beth Green     West Chester     Sr. West Chester, PA/Henderson
 
East Second Team
 
Attacker
Jackie Baker        West Chester     Sr. Media, PA/Penncrest
Elizabeth DiNunno   Shippensburg     Jr. Bel Air, MD/Fallston
Rachael Murray      Shippensburg     So. Lancaster, PA/Lampeter-Strasburg
Chrissy Stokes      West Chester     Jr. Lafayette Hill, PA/Plymouth-Whitemarsh
 
Midfielder
Tia Mazzie          Bloomsburg       So. Barto, PA/Boyertown
Rachel Mehaffey     Kutztown         Fr. West Deptford, NJ/West Deptford
Liz Weekley         Millersville     Jr. Pottstown, PA/Pottstown
 
Defense
Ashley Bowers       Bloomsburg       So. Springfield, PA/Springfield
Kelsey Browning     Shippensburg     Sr. Sanatoga, PA/Pottsgrove
Lindsay Keeley      Millersville     Jr. Spring City, PA/Owen J. Roberts
Megan Schwar        Kutztown         Fr. Alpa, NJ/Phillipsburg
 
Goalkeeper
Allison Ziants      Bloomsburg       Jr. Winfield, PA/Selinsgrove

East Athlete of the Year: Courtney Whiting, West Chester Sr. (Downingtown, PA/Downingtown East)
East Freshman of the Year: Samantha King, Bloomsburg Fr. (Elkton, MD/Northeast)
East Coach of the Year: Leah Carr, Bloomsburg

West First Team
 
Attacker
Breanna Haggerty    Mercyhurst       Sr. Skaneateles, NY/Skaneateles
Amy Halls           Slippery Rock    Fr. Westerville, OH/Olentangy
Kayleigh Johnson    Lock Haven       Fr. Fairport, NY/Fairport
Krista Schunk       Gannon           Sr. Honeoye Falls, NY/Honeoye Falls-Lima
 
Midfielder
Colleen Dixon       Gannon           Sr. Lafayette, NY/Lafayette
Kimberly Masterton  Mercyhurst       So. Penfield, NY/Penfield
Leigh Titus         Lock Haven       Jr. Towaco, NJ/Montville
 
Defense
Christina Alexander Gannon           Sr. Syracuse, NY/Westhill
Bri Dishong         Slippery Rock    So. Stow, OH/Stow Munroe Falls
Maggie Yackel       Mercyhurst       So. Camilus, NY/West Genesee
Katie Zichelli      Lock Haven       So. South Orange, NJ/Columbia
 
Goalkeeper
Acacia Cook         Gannon           Sr. Syracuse, NY/Cicero North Syracuse
 
West Second Team
 
Attacker
Allison Berger      Lock Haven       So. Oreland, PA/Springfield
Kristie Jennings    Mercyhurst       Jr. Whitby, Ontario/Anderson
Kayla Nelson        Gannon           Jr. Oswego, NY/Oswego
Jaimie Uzialko      Lock Haven       So. Lima, NY/Honeoye Falls-Lima
 
Midfielder
Mary Eshenour       Gannon           So. Waterloo, NY/Waterloo
Amber Hoch          Lock Haven       Sr. Souderton, PA/Souderton
Taryn Millerd       Gannon           Jr. Shortsville, NY/Midlakes
 
Defense
Heidi Lott          Gannon           Sr. Painted Post, NY/Corning West
Molly Meagher       Gannon           Sr. Liverpool, NY/Liverpool
Beth O’Neil         Mercyhurst       Sr. Syracuse, NY/Westhill Central
Elizabeth Wagner    Mercyhurst       Sr. Rush, NY/Rush-Genrietta
Goalkeeper
Katie Lee           IUP              Sr. Marlton, NJ/Camden Catholic

West Athlete of the Year: Leigh Titus, Lock Haven Jr. (Towaco, NJ/Montville)
West Freshman of the Year: Kayleigh Johnson, Lock Haven Fr. (Fairport, NY/Fairport)
West Coach of the Year: Kristen Selvage, Lock Haven

Create a free lacrosse website