Men's Division III All-Conference Teams - 2010

Capital (CAC)

First Team

Attack
Jimmy Dailey Jr. Stevenson
Richie Ford Sr. Stevenson
Steve Kazimer Sr. Stevenson

Midfielders
Sam Bradman So. - Salisbury
Mike Von Kamecke Sr. - Salisbury
Kyle Moffit Jr. Stevenson


Defensemen
Evan Douglass Jr. Stevenson
Ryder Henry Sr. St. Mary's
Collin Tokosch Jr. - Salisbury

Long-Stick Midfielder
Connor Burgasser Sr. Salisbury

Short-Stick Specialist
Ray Witte Jr. - Stevenson

Goalkeeper
Johnny Rodriguez Jr. Salisbury


Second Team

Attack
Matt Cannone So. Salisbury
Ryan McNicholas Sr. - York
Dennis Rosson Jr. St. Mary's

Midfielders
Ryan Alexander Sr. St. Mary's
B.J. Blaker So. - York
Brian Meaney Jr. Mary Washington
Nick Pisacano Jr. Wesley

Defensemen
Andrew Sellers So. Salisbury
James Greenwood Sr. - York
Sean Hatley Jr. St. Mary's

Long-Stick Midfielder
Mike Gustowarow Sr. Stevenson

Short-Stick Specialist
Ryan Finch Sr. Salisbury

Goalkeeper
Geoff Hebert Sr. Stevenson


Player of the Year: Sam Bradman Salisbury
Rookie of the Year: Jack Skeels Wesley
Coach of the Year: Jim Berkman Salisbury



Centennial

First Team

A-Max Hjelm, Haverford
A-Joe Brody, Gettysburg
A-DJ Rickels. McDaniel
M-Kyle McGrath, Gettysburg
M-Travis Gregory, Haverford
M-Jeff Ocampo, Ursinus
D-Tim Kurpis, Gettysburg
D-Grant Firestone, Haverford
D-John Haire, Dickinson
LSM-Brandon Palladino, Dickinson
Specialist-Andrew Setian, Franklin & Marshall
GK-Kevin Friedenberg, Swarthmore

Second Team

A-Tyler Bradshaw, Swarthmore
A-Chris Dodson, Dickinson
A-Andrew Kim, Haverford
M-Doug Herdegen, Washington
M-Zack Cohen, Haverford
M-Danno Lynch, Gettysburg
D-Al Golod, Dickinson
D-Max Wilson, Swarthmore
D-John Odierna, Gettysburg
LSM-Dillon Hamill, Haverford
Specialist-Jake West, Ursinus
GK-Joe Banno, Haverford

Honorable Mention

A-Ted Sirvaitis, Dickinson
A-Eric Farris, Ursinus
A-Gibbs Preston, McDaniel
M-Sam Abramson, Dickinson
M-Chris Cahill, Gettysburg
D-Matthew Schroeder, Muhlenberg
LSM-Matt Mummert, McDaniel
Specialist-Justin Rayman, Franklin & Marshall
GK-Mike Horowitz, Muhlenberg

Player of the Year Kyle McGrath, Gettysburg
Coach of the Year Dave Webster, Dickinson



Commonwealth Coast

First Team

A - Evan Hammersley, Curry, Sophomore
A - Tim Santye, Western New England, Senior
A - Drew Smith, Roger Williams, Junior
A - Chris Walker, Salve Regina, Sophomore
M - Brad Lipkvich, Endicott, Senior
M - Dan Utz, Gordon, Junior
M - Matt Vozzolo, New England College, Senior
LSM - Nick Zaleski, Western New England, Senior
D - Nate Burns, Salve Regina, Senior
D - Nick Clark, Salve Regina, Senior
D - Stuart Knechtle, Gordon, Junior
Spec - Chris Cotter, Endicott, Junior
GK - Eric Hagarty, Endicott, Senior

Second Team

A - Zac Blue, Gordon, Junior
A - Jack Curtis, Endicott, Junior
A - Pat White, Western New England, Sophomore
M - Joel Derechinsky, Gordon, Senior
M - Logan Roebuck, Roger Williams, Junior
M - Mike Santare, Western New England, Junior
LSM - Rian Kearney, Roger Williams, Senior
D - Robert Crossett, Endicott, Junior
D - Billy Kelsey, Western New England, Junior
D - Andrew Pochebit, Endicott, Junior
Spec - Cody LaFerriere, Salve Regina, Senior
GK - Brewster Knowlton, Western New England, Sophomore

1 2 3 4 5 6 7 8    Next  »

2010-05-21



Create a free lacrosse website