Men's Division III All-Conference Teams - 2010

Honorable Mention

A - John Gabriel, New England College, Junior
A - Andrew Kirkaldy, Gordon, Senior
A - Brendan Rooney, Salve Regina, Junior
A - Tyler Thomas, U. of New England, Freshman
M - Luke Biggins, Anna Maria, Junior
M - Jonathan Prentice, Endicott, Senior
M - Mike Woods, U. of New England, Junior
LSM - Tim Margiotta, U. of New England, Sophomore
D - Kevin Downes, Endicott, Junior
D - Mike Juterbock, Curry, Senior
D - Brian Leistikow, Western New England, Freshman
D - Glenn Pacitti, Roger Williams, Senior
D - Brad Peterson, Anna Maria, Sophomore
D - Jeff Ryan, Wentworth, Senior
Spec - J. Michael Nardella, Western New England, Junior
GK - Tyler Roebuck, Roger Williams, Junior

Offensive Player of the Year - Chris Walker, Salve Regina
Defensive Player of the Year - Eric Hagarty, Endicott
Rookie of the Year - Tyler Thomas, University of New England
Coach of the Year - Warren Shumate, Gordon



Colonial States (CSAC)

First Team

Attackers
Casey Grugan, Cabrini
Jason Rieg, Centenary
William Roerden, Marywood

Midfielders
Paul Skulski, Cabrini
George Downey IV, Marywood
Conor Nolan, Centenary

Defenders
John McSorley, Cabrini
Steve Heaps, Cabrini
Zachary Richter, Gwynedd-Mercy

Long Pole Midfielder
Anthony Mazza, Cabrini

Speciality
Mike Gurenlian, Cabrini

Goalkeeper
Jesse Habich, Marywood


Second Team

Attackers
Steve Kapp, Cabrini
Mason Risner, Gwynedd-Mercy
Justin Mailoux, Neumann

Midfielders
Bobby Thorp, Cabrini
Andrew Protenic, Cabrini
Matt Toth, Neumann

Defenders
James Drescher, Marywood
Eddie Montalvo, Centenary
Andrew Kvech, Cabrini

Long Pole Midfielder
Nick Johnson, Marywood

Goalkeeper
Erick Zarzecki, Cabrini


Honorable Mention

Attackers
Nick Parks, Marywood
John Cacchio, Immaculata
Brian Hill, Cabrini
Dante Tuscai, Immaculata

Midfielders
Nicholas Coan, Gwynedd-Mercy
Ben Tuscai, Immaculata
Tom Hartney, Immaculata
PJ Cooper, Shenandoah

Defenders
John Pelligrini, Marywood
Sean Lowe, Centenary
Michael Henry, Gwynedd-Mercy

Long Pole Midfielder
Spenser Mills, Gwynedd-Mercy

Goalkeeper
Andrew Sim, Immaculata
Richard Zagari, Gwynedd-Mercy

Specialty Player
Sean Mack, Shenandoah
George Downey IV, Marywood


Player of the Year: Casey Grugan, Cabrini
Rookie of the Year: Ben Tuscai, Immaculata
Coach of the Year: Dana Lindstrom, Gwynedd-Mercy



Empire 8

First Team

Marc DeCirce - Sr. - Nazareth - Attack
Sean Gillies - Sr. - RIT - Attack
Joe Jacobs-Ferderbar - Jr. - Nazareth - Attack
Dave Aitchison - Jr. - Hartwick - Midfielder
Scott Castle - Jr. - Nazareth - Midfielder
Kyle Denhoff - So. - St. John Fisher - Midfielder
Jordan MacIntosh - Jr. - RIT - Midfielder
MJ Keikebelt - Jr. - RIT - Long-Stick Midfielder
Jerry Ragonese - Sr. - RIT - Short-Stick Specialist
Mike Krajacic - So. - Utica - Defense
Dan MacRae - Sr. - RIT - Defense
Kevin Miller - Sr. - Hartwick - Defense
David Gal - Jr. - Ithaca - Goalie

«  Previous    1 2 3 4 5 6 7 8    Next  »

2010-05-21



Create a free lacrosse website