Men's Division III All-Conference Teams - 2010

Long Stick Midfield
Alex Razzolini - Ohio Wesleyan

Specialty
Connor Detjen - Denison

Goalie
Gregg Shannon - Denison

Honorable Mention

Attack
Geoff Akie - Kenyon
Brady Christensen - Wittenberg
Shaun Crow - Ohio Wesleyan
Gavin Cunningham - Ohio Wesleyan
Thomas Hake - Oberlin
Emmett Jones - Denison

Midfield
Jeff Capella - Wittenberg
Alex Hardt - Denison
Brian Moriarty - Denison
Chris Pappalardo - Kenyon
Alex Previte - Wittenberg
Robb Shrader - Ohio Wesleyan

Defense
Adam Ansel - Wittenberg
Jack Hall - Ohio Wesleyan
Ryan Story - Wooster

Long Stick Midfield
Cy Ryan - Denison

Specialty
Eli Clark-Davis - Oberlin
Graham Zimmerman - Wooster

Player of the Year: Chaz Narwicz, Ohio Wesleyan
Coach of the Year: George Harris, Wittenberg
Newcomer of the Year: Alex Previte, Wittenberg



Old Dominion (ODAC)

First Team

Attack
Will Keigler, Washington & Lee
Micah Keller, Hampden-Sydney
Pat March, Roanoke
Tyler Midwinter, Randolph-Macon
Matt Quinton, Roanoke

Midfield
Ethan Farrell, Lynchburg
Kyle Jett, Hampden-Sydney
Justin Tuma, Roanoke

Short-Stick Specialist
Kevin Feeney, Washington & Lee

Long-Stick Specialist
Stephen Simmons, Roanoke

Defense
Alex Burkhead, Roanoke
Sam Love, Roanoke
Daniel Martin, Hampden-Sydney
Shane Roscher, Lynchburg

Goalkeeper
Jake Dorsey, Roanoke


Second Team

Attack
Ben Clarke, Hampden-Sydney
Dylan Hoff, Lynchburg
Jeff Keating, Roanoke
Adam Nycz, Virginia Wesleyan

Midfield
Logan Bartlett, Washington & Lee
Eddie Bilinkas, Lynchburg
Patrick Egan, Randolph-Macon
Trey Keeley, Roanoke

Short-Stick Specialist
Drew Manley, Roanoke
Mike Tibbs, Virginia Wesleyan

Defense
Ryan Butler, Lynchburg
Joe LaSala, Washington & Lee
Tyler Smith, Washington & Lee
Tyler Zivic, Guilford

Goalkeeper
Tyler Keech, Virginia Wesleyan


Honorable Mention

Attack
Daniel Dowd, Guilford
Ben Sauer, Lynchburg

Midfield
Cole Hawthorne, Hampden-Sydney
Travis Puls, Virginia Wesleyan
Billy Rowe, Randolph-Macon

Short-Stick Specialist
Thomas Hovis, Hampden-Sydney

Defense
Devon Heath, Virginia Wesleyan
Chase Phelps, Roanoke
Andrew Pritzlaff, Hampden-Sydney
Austin Wernecke, Washington & Lee

Goalkeeper
Franc Cook, Lynchburg
Kevin McCracken, Randolph

Player of the Year: Kyle Jett, Hampden-Sydney
Coach of the Year: Bill Pilat, Roanoke
Rookie of the Year: Max Voumard, Lynchburg



Pilgrim League

First Team

Billy McNamara       Wheaton         A
Ben Cederberg Wheaton A
Shawn Roche Clark A
Joe Macchi Springfield M
Mike Delia Springfield M
Chris Bulkley Lasell M
Mike Smith Springfield D
Cory Schwarzkopf Springfield D
Bryan Beller MIT D
Mark Eaton Springfield FO/SSD
Pete Sessa Springfield LSM
Mike Saucier Babson GK



«  Previous    1 2 3 4 5 6 7 8    Next  »

2010-05-21



Create a free lacrosse website