Men's Division III All-Conference Teams - 2010

Second Team

Chris Landers        Wheaton         A
Brian Yepez Lasell A
Alex Patinkin Babson A
Carl Tilbury MIT M
Shawn Runyon Springfield M
Drew Schaffer Wheaton M
Eric Zuk MIT D
Matthew Keiler Lasell D
Christian Ebert Babson D
Anthony Erz Lasell FO/SSD
Rob Suh Lasell LSM
Marc Martinez Springfield GK

Player of the Year: Mark Eaton, Springfield
Rookie of the Year: Alex Patinkin, Babson
Coach of the Year: Jeff Cohen, Clark



Southern Collegiate (SCAC)

First Team

Carson Christman - Colorado College - A
Moses Taylor - Colorado College - A
Matt Ivie - Birmingham-Southern - A
Jack Thomasson - Sewanee - A
Jacob McPherson - Birmingham-Southern - M
Thomas Moore - Sewanee - M
James Mauk - Colorado College - M
James Hanson - Hendrix - D
Ben Schaefer - Birmingham-Southern - D
Zach Hoisington - Colorado College - D
Cameron Overton - Birmingham-Southern - GK
Kyle Bishop - Colorado College - SP

Second Team

Jamie Long - Southwestern - A
Nicco DeRosa - Birmingham-Southern - A
Pierce Leonard - Sewanee - A
Chris Love - Colorado College - M
Thomas Mock - Southwestern - M
Payson Clark - Birmingham-Southern - M
David Litton - Birmingham-Southern - D
Chris Kolodey - Colorado College - D
Jeb Leva - Sewanee - D
Keith Clemens - Hendrix - GK
Michael McGeary - Colorado College - SP

Offensive Player of the Year: Carson Christman, Colorado College
Defensive Player of the Year: Zach Hoisington Colorado College

Co-Newcomers of the Year
Matt Ivie, Birmingham-Southern
Thomas Moore, Sewanee

Coach of the Year: Guy Van Arsdale, Colorado College



Skyline

First Team

Attack
Bobby Sinicola, Montclair
Tyler Meth, Montclair
Erick Thomson, Farmingdale

Midfield
Taylor Bonner, Montclair
Anthony Bertucci, Kean
Matt Bell, Stockton

SS Specialist
Andrew Rau, Kean

Long Stick Midfielder
Rob Child, Kean

Defense
Patrick Ferry, Montclair
Anthony Dzienkiewicz, Montclair
Chris Masilius, Kean

Goalie
John Gesumaria, Kean


Second Team

Attack
CJ Gannon, Kean
Stephen Doherty, Maritime
Wes Hubschmitt, Farmingdale

Midfield
Pete Siesman, Farmingdale
Nick Angrisani, Kean
Rob Nosworthy, Farmingdale

SS Specialist
Doug Kennedy, Montclair

Long Stick Midfielder
Alec Chisholm

Defense
Collin Marsh, Montclair
Sean Peterson, Kean
Steve Tonn, Maritime

Goalie
Andrew Rosado, Montclair


Player of the Year - Taylor Bonner Montclair
Rookie of the Year - Pete Siesman Farmingdale
Coach of the Year - John Greco Montclair



SUNYAC

First Team

Name                   Team             Pos.
Jay Distefano Cortland A
Craig Lange Geneseo A
Brian Krol Cortland A
Chris DeLuca Cortland M
Brandon Misiaszek Cortland M
Ben McCullough Potsdam M
Erik Baranowski Geneseo FOS
Jack Kennedy Cortland LSM
Tyler Gore Oneonta LSM
Tom Burke Cortland SSD
Shane Crossett Cortland D
Joe May Geneseo D
Justin Schniedeman Cortland D
Dennis Costanza Geneseo G



«  Previous    1 2 3 4 5 6 7 8    Next  »

2010-05-21



Create a free lacrosse website