Men's Division I All-Conference Teams - 2011

America East

First Team
A Aidan Genik Jr. Hartford Toronto, Ontario/Western Ontario
A Tom Compitello Sr. Stony Brook Hauppauge, N.Y./Hauppauge
A Jordan MbcBride Sr. Stony Brook New Westminster, B.C./New Westminster
M Joe Resetarits Jr. Albany Hamburg, N.Y./Hamburg
M Kevin Crowley Sr. Stony Brook New Westminster, B.C./New Westminster
M Timmy Trenkle Sr. Stony Brook Commack, N.Y./Commack
D Derrick Danieu Sr. Binghamton Orchard Park, N.Y./Orchard Park
D Conor Flynn Sr. Hartford Corning, N.Y./Corning East
D Kyle Moeller Jr. Stony Brook South Setauket, N.Y./Ward Melville
LSM Ben Waldron Jr. Binghamton Camillus, N.Y./ West Genesee
SSM Jared LeVerne Jr. Stony Brook Jericho, N.Y./Syosset
FO Tim Fallon Sr. Hartford Lowell, Mass./Lawrence Academy
G Scott Bement Jr. Hartford Canandaigua, N.Y./Canandaigua

Second Team
A Matt Springer So. Binghamton Hamburg, N.Y./Hamburg
A Scott Jones So. UMBC Port Coquitlam, B.C./Terry Fox
A Drew Philie So. Vermont Sandwich, Mass./Deerfield Academy
M Carter Bender Jr. Hartford Caledon, Ontario/Brewster Academy
M Jamie Kimbles Sr. UMBC Centreville, Md./Queen Anne's
M Robbie Campbell Jr. Stony Brook Delta, British Columbia/Seaquam
D Dan Gillespie Sr. Hartford Malvern, Pa./Episcopal Academy
D Sam McKelvey So. UMBC Davidsonville, Md./South River
D Evan O'Brien Sr. Vermont Winthrop, Mass./Phillips Exeter
LSM Ben Knapton Jr. Hartford Canandaigua, N.Y./Canandaigua
SSM Brendan Marlow Sr. Hartford Weston, Mass./Brewster Acad.
FO Adam Rand (8) Sr. Stony Brook Niantic, Conn./East Lyme
G Rob Camposa Sr. Stony Brook Syosset, N.Y./Syosset

All-Rookie Team (regardless of position)
A Miles Thompson Fr. Albany Nedrow, N.Y./LaFayette
A Ty Thompson Fr. Albany Hogansburg, N.Y./Salmon River
A Michael Antinozzi Fr. Binghamton Fallston, Md./Fallston
D Greg Cove Fr. Binghamton Rockville Center, N.Y./Southside
A Brandon Planck Fr. Binghamton Cortland, N.Y./Cortland
M Tate Klidonas Fr. Hartford Emmaus, Pa./Emmaus
D Alex Matarazzo Fr. Hartford New Fairfield, Conn./Fairfield Prep.
M Zack Linkous Fr. UMBC Jarrettsville, Md./St. Paul's
A Connor McNamara Fr. Vermont Winchester, Mass./Brewster Academy

Player of the Year: Jordan McBride, Stony Brook
Rookie of the Year: Miles Thompson, Albany
Coach of the Year: Rick Sowell, Stony Brook



Atlantic Coast (ACC)

C.J. Costabile         Junior      Midfield     Duke
Jordan Wolf Freshman Attack Duke
Brett Schmidt Senior Defense Maryland
Niko Amato Freshman Goalkeeper Maryland
Joe Cummings Junior Midfield Maryland
Billy Bitter Senior Attack North Carolina
Nicky Galasso Freshman Attack North Carolina
Ryan Flanagan Senior Defense North Carolina
Steele Stanwick Junior Attack Virginia
Colin Briggs Junior Midfield Virginia
Chris LaPierre Sophomore Midfield Virginia

Player of the Year Steele Stanwick Virginia
Freshman of the Year Nicky Galasso North Carolina
Coach of the Year John Danowski Duke



Big East

First Team^
Barney Ehrmann, Georgetown, GS, D
Sam Barnes, Notre Dame, Sr., D
Zach Brenneman, Notre Dame, Sr., M
*David Earl, Notre Dame, Sr., M
*Kevin Ridgway, Notre Dame, Sr., D
Chris Mattes, Rutgers, Sr., SP
*John Galloway, Syracuse, Sr., G
*Stephen Keogh, Syracuse, Sr., A
*John Lade, Syracuse, Sr., D
Jovan Miller, Syracuse, Sr., M
Jeremy Thompson, Syracuse, Sr., M
*Joel White, Syracuse, Sr., LSM
*Kevin Cunningham, Villanova, Jr., A
Brian Karalunas, Villanova, Sr., LSM
Jack Rice, Villanova, So., A

Second Team^
Travis Comeau, Georgetown, So., A
David Emala, Georgetown, So., A
Dan Hostetler, Georgetown, Jr., D
Rickey Mirabito, Georgetown, GS, A
Max Seligmann, Georgetown, Sr., M
Andrew Irving, Notre Dame, Sr., LSM
John Kemp, Notre Dame, So., G
Scott Klimchak, Rutgers, R-Fr., A
Josh Amidon, Syracuse, Sr., M
Tim Desko, Syracuse, R-Jr., A
Kevin Drew, Syracuse, Jr., SP
JoJo Marasco, Syracuse, So., A
Brian Megill, Syracuse, So., D
Matt Bell, Villanova, Jr., A
Chris Creighton, Villanova, Jr., D

Attack Player of the Year: Stephen Keogh, Syracuse, Sr., A
Player of the Year: Brian Karalunas, Villanova, Sr., LSM
Midfielder of the Year: *David Earl, Notre Dame, Sr., M
Goalkeeper of the Year: *John Galloway, Syracuse, Sr., GK
Coach of the Year: John Desko, Syracuse, 13th season

* Unanimously selected
^ Additional members due to voting ties

1 2 3 4    Next  »

2011-05-16



Create a free lacrosse website