Men's Division III All-Conference Teams - 2011

Capital

First Team
Neal Barthelme Sr. Att Stevenson Towson, Md./Dulaney
Matt Cannone Jr. Att Salisbury Bayport, N.Y./Bethpage
Jimmy Dailey Sr. Att Stevenson Westminster, Md./Winter Mills
Dennis Rosson Sr. Att. St. Mary's Severna Park, Md./Severn
Sam Bradman Jr. Mid Salisbury Canton, N.Y./Canton
Kyle Moffitt Sr. Mid Stevenson Harrisburg, Pa./C.D. East
Kohl Meyer Sr. Mid Mary Washington Shawnee, N.J./Shawnee
Shawn Zordani Sr. Mid Salisbury Littleton, Colo./Heritage
Evan Douglass Sr. Def Stevenson Exeter, N.H./Exeter
Nick Mooney Sr. Def Salisbury Glenolden, Pa./Interboro
Collin Tokosch Sr. Def Salisbury Arnold, Md./Broadneck
Peter Windsor Jr. LSM St. Mary's Towson, Md./St. Paul's
Ray Witte Sr. SS Stevenson Annapolis, Md./St. Peter & Paul
Johnny Rodriguez Sr. GK Salisbury Gambrills, Md./Mt. St. Joseph

Second Team
Josh Gamble Sr. Att York Easton, Md./Easton
Erik Krum Jr. Att Salisbury Manhattan Beach, Calif./Mira Costa
Tony Mendes Jr. Att Salisbury Chapel Hill, N.C./E. Chapel Hill
Harry Snyder Jr. Att Mary Washington Charlottesville, Va./STAB
Eric Crumbock Jr. Mid Wesley Levittown, Pa./Truman
John Dubois So. Mid York Lancaster, Pa./Manheim Township
Tony Rossi Fr. Mid Stevenson Towson, Md./Calvert Hall
WillDevlin Jr. Def Mary Washington Chapel Hill, N.C./E. Chapel Hill
Eric Heisner Jr. Def St. Mary's Collegeville, Pa./La Salle
Kyle Menendez Sr. Def Stevenson Cockeysville, Md./St. Paul's
Andrew Sellers Jr. LSM Salisbury Baltimore, Md./Arch. Curley
Tyler Granelli So. SS Salisbury North Salem, N.Y./John Jay
Tyler Powell Jr. GK York Pasadena, Md./Arch. Spalding

Player of the Year: Jimmy Dailey, Stevenson
Co-Rookie of the Year: Ryan Serio (Fr., Att, Frostburg State, Pasadena, Md./Chesapeake)
Co-Rookie of the Year: Ryan Rubenstein (Fr., LSM, Stevenson, Sykesville, Md./Boys' Latin)
Co-Coach of the Year: Jeremy Mattoon, Hood (first time)
Co-Coach of the Year: Kurt Glaeser, Mary Washington (3rd time, also in 1993 and 1999)



Centennial

First Team
A-Christian Beitel, Dickinson (A) So Newtown, CT/Newtown
A-Max Hjelm, Haverford + Sr Devon, PA/Conestoga
A-Jeff Ocampo, Ursinus * Jr Palm Coast, FL/Matanzas
M-Matt Cherry, Dickinson So Radnor, PA/Radnor
M-J.C. Ward, Gettysburg Sr Setauket, NY/Ward Melville
M-Travis Gregory, Haverford (A) * Sr Bishopville, MD/Worcester Prep
D-John Haire, Dickinson * Sr Darien, CT/Darien
D-John Odierna, Gettysburg # Sr Oyster Bay, NY/Cold Spring Harbor
D-Logan Duffie, Ursinus Sr Glen Mills, PA/Penncrest
LSM-Brandon Palladino, Dickinson * So Basking Ridge, NJ/Basking Ridge
Spec.-Andrew Setian, Frank. & Marshall * Jr Williamsburg, VA/Walsingham Acad.
Spec.-Nick Rispoli, Muhlenberg Jr Ridgewood, NJ/Ridgewood
GK-Joe Banno, Haverford # Jr Monroe, CT/Notre Dame

Second Team
A-Pat Sartory, Gettysburg Jr Ellicott City, MD/McDonogh School
A-Myles Monaghan, Haverford Sr Mamaroneck, NY/Mamaroneck
A-DJ Rickels, McDaniel * Jr Forest Hill, MD/Boys Latin School
M-Danno Lynch, Gettysburg # Sr Medfield, MA/Avon Old Farms, CT
M-Phil Valliant, Haverford Jr Grasonville, MD/St. Andrew's
M-Clint Watkins, Muhlenberg Jr Basking Ridge, NJ/Ridge
D-Fred Schweizer, Franklin & Marshall Jr Darien, CT/Darien
D-Scott Kelley, Haverford Sr Wallingford, PA/Strath Haven
D-Tom Brant, Muhlenberg Sr Mountain Lakes, NJ/Mountain Lakes
LSM-Dillon Hamill, Haverford (A) # Jr Boonton Township, NJ/Mountain Lakes
GK-Mike Horowitz, Muhlenberg % Sr Randolph, NJ/Randolph

Honorable Mention
Pos/Name Class Hometown/High School
A-Billy Kempner, Franklin & Marshall Fr Seaford, NY/Seaford
M-James Wenk, Franklin & Marshall Jr Manhasset, NY/Manhasset
M-Ward Gruppo, Dickinson Jr Fairfield, CT/Fairfield Prep
D-Peter Zouck, Dickinson So Baltimore, MD/Gilman School
D-David Whitcomb, Haverford So Lebanon, NH/Hanover/Deerfield Acad.
LSM-Matt Mummert, McDaniel % Sr Dillsburg, PA/Northern
LSM-Tom Adelsberger, Ursinus Sr Sea Isle City, NJ/St. Augustine Prep
Spec.-Chris Fumai, Gettysburg Sr Huntington, NY/St. Anthony's
GK-Josh Baker, Ursinus So Randolph, NJ/Randolph

Specialist position recognizes face-off specialists or defensive midfielders.

+ 1st team All-Centennial in 2009 and 2010
* 1st team All-Centennial in 2010
# 2nd team All-Centennial in 2010
% Honorable Mention All-Centennial in 2010
(A) Named to Academic Honor Roll in 2011

Player of the Year Jeff Ocampo, Ursinus, Jr., A
Coach of the Year Dave Webster, Dickinson

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10    Next  »

2011-05-16



Create a free lacrosse website