Women's Division I All-Conference Teams-2011

America East

First Team               
A Taylor Frink Albany Baldwinsville, N.Y./C.W. Baker
A Jodi Battaglia Albany Amherst, N.Y./Amherst Central
A Danielle Etrasco Boston U. Massapequa, N.Y./Massapequa
A Hayley Rausch New Hampshire Severna Park, Md./Severna Park
A Sydney Mas Vermont Bedford, N.Y./St. George's School (RI)
M Ariana Parker Albany Port Ewen, N.Y./Kingston
M Rachel Collins Boston U. Winchester, Mass./Winchester
M Alicia Krause UMBC Ellicott City, Md./Mount Hebron/Duquesne
M Ilana Cohen New Hampshire Andover, Mass./Andover
D Nikki Branchini Albany Guilderland, N.Y./Guilderland
D Michelle Primomo Albany Delmar, N.Y./Bethlehem Central
D Corcoran Downey Boston U. Ellicott City, Md./Centennial
D Jamie Fahey UMBC Baldwin, Md./Loch Raven
G Mickey Cahill Stony Brook Bayshore N.Y./Bayshore

Second Team
A Ali Castiglie Binghamton Middle Island, N.Y./Longwood
A Hannah Frey Boston U. Pearl River, N.Y./Nanuet
A Erika Braerman UMBC Fallston, Md./Fallston
M Beth Moore Binghamton Hauppauge, N.Y./Hauppauge
M Amanda Pappas UMBC Pasadena, Md./Chesapeake
M Victoria Cable Stony Brook Oakton, Va./Oakton
M Megan MacDonald Vermont Wayland, Mass./Wayland
D Lauren Lukefahr Binghamton Corning, N.Y./Corning East
D C.J. Durham UMBC Pasadena, Md./Chesapeake
D Ally Stager New Hampshire Reading, Mass./Reading
D Caitie Izzo Vermont Longmeadow, Mass./Longmeadow
G Kathleen O'Keefe New Hampshire Chatham, N.J./Chatham

All-Rookie Team (regardless of position)
G Anna Berman Albany Garnerville, N.Y./North Rockland
M Ariana Parker Albany Port Ewen, N.Y./Kingston
M Allie Phelan Albany Clarksville, N.Y./Bethlehem Central
D Michelle Primomo Albany Delmar, N.Y./Bethlehem Central
M Sydney Godett Boston U. Boxford, Mass./Masconomet Regional
G Christina Sheridan Boston U. Ellicott City, Md./Good Counsel
M Kristen Bilney UMBC Ellicott City, Md./Mt. Hebron
D Cara Dowdle New Hampshire Northbrook, Ill./Loyola Academy
D Cori Rees New Hampshire East Hampstead, N.H./Pinkerton Academy
A Alyssa Cardillo Stony Brook Farmingdale, N.Y./Farmingdale
D Tara Gerstacker Stony Brook Manorville, N.Y./Eastport South Manor
A Sydney Mas Vermont Bedford, N.Y./St. George's School (RI)

Rookie of the Year: Sydney Mas, Vermont
Co-Players of the Year: Nikki Branchini, Albany / Danielle Etrasco, Boston U.
Coach of the Year: John Battaglino, Albany



American Lacrosse Conference (ALC)

First Team
Ashley Bruns, Florida
Dana Cahill, Penn State
Ally Carey, Vanderbilt
Kitty Cullen, Florida
Maggie Dunbar, Penn State
Sam Farrell, Florida
Alex Frank, Northwestern
Colleen Magarity, Northwestern
Alayna Markwordt, Ohio State
Colleen McCaffrey, Johns Hopkins
Shannon Smith, Northwestern
Taylor Thornton, Northwestern

Second Team
Gabby Capuzzi, Ohio State
Taylor D'Amore, Johns Hopkins
Jackie Eastman, Penn State
Lindsey Gysin, Ohio State
Janine Hillier, Florida
Haydon Judge, Florida
Alyssa Kildare, Johns Hopkins
Courtney Kirk, Vanderbilt
Mikey Meagher, Florida
Candace Rossi, Johns Hopkins
Jen Steadman, Penn State
Brittney Zerhusen, Ohio State

Player of the Year: Kitty Cullen, Florida
Goalie of the Year: Dana Cahill, Penn State
Rookie of the Year: Alyssa Leonard, Northwestern
Coach of the Year: Amanda O'Leary, Florida

1 2 3 4 5 6    Next  »

2011-05-16



Create a free lacrosse website