Women's Division III All-Conference Teams-2011

Capital (CAC)

First Team
Lisa Baker Sr A Stevenson Westminster, Md./Westminster
TrishDiGirolomo Sr A Salisbury Davidsonville, Md./Arch. Spalding
Catherine Kennedy Jr A Mary Washington Baltimore, Md./Balt. Lutheran
Kim Wayson So A York Harwood, Md./Southern
Megan Weiss Sr A Stevenson Odenton, Md./Seton
Alyssa Fowler Jr M Salisbury Odenton, Md./Arundel
Aubrey Mirkin Sr M St. Mary's Ashton, Md./Sherwood
Erin Murphy Sr M Mary Washington Virginia Beach, Va./Bishop Sullivan
Leah Schultz So M York Catonsville, Md./Seton Keough
Allie Wheatley Jr M Salisbury Cambridge, Md./Salisbury School
Jenny Atmar Jr D Mary Washington Houston, Texas/Bellaire
Liz Filgueras Sr D Salisbury Delmar, Md./Wicomico
Sarah Pincus Jr D Stevenson New Market, Md./Linganore
Katie Vautier So D York Harwood, Md./Arch. Spalding
Jenny Schroeder Jr G Stevenson Severna Park, Md./Seton Keough
Colleen Simpson Jr G St. Mary's Arnold, Md./Broadneck

Second Team
Lauren Callison Jr A Mary Washington Stevenson, Md./Kent Island
Allie Kimmelman Jr A Mary Washington Burke, Va./Robinson
Keller Torrey So A Mary Washington Roswell, Ga./Centennial
Tancy Weatherford Jr A Marymount Alexandria, Va./Hayfield
Malory Brunett Fr M Frostburg State Clarksville, Md./River Hill
Emily Gartrell Jr M Stevenson Jarretsville, Md./North Harford
Aileen McCausland Sr M Salisbury Phoenix, Md./Hereford
Lauriann Parker So M St. Mary's Woodbine, Md./Glenelg
Katie Wallis Sr M Mary Washington Cypress, Texas/Cy-Creek
Abby Dyjack Sr D Hood Odenton, Md./Arundel
Jordan Hall So D York Riva, Md./South River
Alyssa Hardesty So D Salisbury Ocean City, Md./Stephen Decatur
Arianna Larrimore Sr D St. Mary's Stevensville, Md./Kent Island
Cianna Lawrence Fr D Frostburg State Sykesville, Md./Century
Katie Mastropaolo So D Mary Washington Ruckersville, Va./Albemarle
Lauren Taguding Jr D Stevenson Baltimore, Md./Towson
JulieAnn Caulfield Sr G Salisbury Drexel Hill, Pa./Upper Darby
Tina Nicklas So G York Baltimore, Md./Catonsville

Player of the Year: Catherine Kennedy, Mary Washington
Rookie of the Year: Malory Brunett, Frostburg State
Coach of the Year: Jen Dragoni, York



Centennial Conference

First Team
A-Hannah Church, Gettysburg
A-Erin Dunne, Franklin & Marshall
A-Danielle Rosen, Muhlenberg #
M-Cat Serpe, Franklin & Marshall #
M-Josie Ferri, Haverford *
M-Annalise Penikis, Swarthmore
M-Allison Furman, Ursinus #
M-Alyssa Thren, Ursinus
D-Becky Lutz, Gettysburg *
D-Anne Brockmeyer, Franklin & Marshall
D-Erin McDonnell, McDaniel
GK-Maddie Coleman, Gettysburg

Second Team
A-Lindsey Robinson, Gettysburg
A-Sarah Cannon, Washington College
A-Lauren Ehrhardt, Franklin & Marshall
M-Sunnie Ko, Dickinson %
M-Maggie Mae Shields, Franklin & Marshall
M-Kayleigh Herrick-Reynolds, Haverford
M-Paige Messersmith, McDaniel %
D-Lauren DeCarle, Muhlenberg
D-Brett Whelan, Dickinson
D-Kristen Sockett, Haverford #
D-Maddie Williams, Swarthmore
GK-Leah Hammerschlag, Haverford

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...    Next  »

2011-05-16



Create a free lacrosse website