Northeast Conference All-NEC Teams and Player Awards

The 2013 NEC Men's Lacrosse Tournament kicks off on Thursday, May 2. Top-seeded Bryant plays host to No. 4 Sacred Heart at 1:00 pm, followed by No. 2 Robert Morris facing No. 3 Quinnipiac at 4:00 pm. The winner of each game will play for the NEC Title and the league's automatic bid to the NCAA Tournament on Saturday, May 4 at 1:00 pm.

First Team
Andrew Scalley, Mount St. Mary's* Sr., A Arnold, MD/Archbishop Spalding
Shane Morrell, Bryant Fr., A Glen Mills, PA/Episcopal Academy
Brett Schmidt, Mount St. Mary's Sr., A Great Mills, MD/St. Mary's Ryken
Colin Dunster, Bryant Jr., M Cos Cob, CT/Greenwich
Matt King, Sacred Heart Sr., M Brewster, NY/Brewster
Alex Zomerfeld, Bryant Jr., M Port Jefferson, NY/Comsewogue
Eric Rankel, Robert Morris Fr., M Philadelphia, PA/Downingtown West
Matt MacGrotty, Bryant Jr., D New Westminster, BC/Taft School
Glenn Maiorano, Bryant Sr., D Easton, CT/Fairfield Prep
Andrew Newbold, Sacred Heart Jr., D Loveland, OH/Loveland
Gill Conners, Quinnipiac Jr., GK Ballston Spa, NY/Saratoga
Mason Poli, Bryant* Sr., LSM Downingtown, PA/Downingtown East
Kevin Massa, Bryant* So., SP Huntington, NY/Elwood John Glenn

Second Team
Michael Sagl, Quinnipiac So, A West Islip, NY/West Islip
Peter McMahon, Bryant Sr., A Wilton, CT/Wilton
Jake Hayes, Robert Morris Sr., A Calgary, Alberta/Central Memorial
Tyler Digby, Robert Morris Sr., M Westminster, BC/New Westminster
Colin O'Rourke, Wagner Sr., M Worcester, MA/St. John's Shrewsbury
Brendan Wilbur, Quinnipiac Sr., M Hingham, MA/Hingham
Matt Diehl, Quinnipiac So., M Towson, MD/Calvert Hall
Ben Lewis, Robert Morris Sr., D Cazenovia, NY/Cazenovia Central
John Anderson, Mount St. Mary's Sr., D Annapolis, MD/St. Mary's
Luc Magnan, Robert Morris So., D Pine Falls, Manitoba/Hill Academy
Gunnar Waldt, Bryant Fr., GK Freeland, MD/St. Paul's School
Sean Meagher, Robert Morris Jr., LSM Chesterfield, MO/St. Louis University
Stephen Kontos, Sacred Heart Sr., SP Danvers, MA/Danvers/KUA

Rookie Team
Shane Morrell, Bryant Fr., A Glen Mills, PA/Episcopal Academy
Eric Rankel, Robert Morris Fr., M Philadelphia, PA/Downingtown West
Gunnar Waldt, Bryant Fr., GK Freeland, MD/St. Paul's School
Luke Laszkiewicz, Robert Morris Fr., A Oshawa, Ontario/Westminster Prep
Griffen LeClaire, Wagner Fr., A White Rock, BC/Hill Academy
Billy Oppenheimer, Quinnipiac Fr., A Conshohocken, PA/Germantown Academy
Collins Gantz, Bryant Fr., M Denver, CO/Kent Denver Country Day
Nicholas Beaudoin, Robert Morris Fr., M Welland, Ontario/Notre Dame Prep
Alex Dodge, Sacred Heart Fr., M Smithtown, NY/Smithtown West
Dylan Baumgardner, Quinnipiac Fr., D Cheshire, CT/Cheshire

* Denote unanimous selection

Player of the Year: Kevin Massa, Bryant
Offensive Player of the Year: Andrew Scalley, Mount St. Mary's
Defensive Player of the Year: Sean Meagher, Robert Morris
Rookie of the Year: Shane Morrell, Bryant
Coach of the Year: Tom Mariano, Sacred Heart

«  Previous    1 2 3 4

2013-05-01



Create a free lacrosse website