Results from the 2013 Vail Lacrosse Shootout – Day 5

Bronze Pool Final Standings
1st: True MN Lacrosse
2nd: Huston Heat
3rd: 3d Select
4th: Aspen Girls
5th: Utah Mamaci Gold

US Lacrosse–Keeper of Lacrosse Award: Utah Mamaci coaches Katie Lock and Traci Shurtleff

All-Tournament Team
Lilly Newman - Oregon
Abigail Bergevin - Oregon
Jannel Daufenbach - Denver Summit
Shelby Piper - Team 180
Morgan Fee - Midwestern Force
Caroline Wiseman - Stars Blue
Devin Hassinger - PA Express
Katie O'Donnell - PA Express
Nicole Barretta - PA Express
Wyatt Whitley - Team HLA
Alex Mckay - Team HLA
Madeline Streech - Denver Summit
Zoe Stukenberg - Team HLA
Sean Albert - Team HLA

* * * *

Schedule for Thursday 7/04

Men's Elite

Play-In Games
9:00 am - Edwards 4 (South Grass) - Adrenaline Tropics vs. Colorado Mavs
9:00 am - Edwards Turf (NW) - Minnesota Chill vs. Team Tama
1:00 pm - Edwards 4 (South Grass) - Team Gutman vs. All Out
1:00 pm - Edwards Turf (NW) - Prestige Lacrosse vs. Millenium Lax

Championship Bracket - First Round
9:00 am - Ford - Denver City Lax / StyLax vs. LOFers
11:00 am - Ford - Brine Elite vs. Warrior X
11:00 am - Edwards 4 (South Grass) - Southern Combat vs. (Winner of Adrenaline Tropics vs. Colorado Mavs)
11:00 am - Edwards Turf (NW) - Big Green Herd vs. (Winner of Minnesota Chill vs. Team Tama)
1:00 pm - Ford - Rocky Mountain Oysters vs. True Lacrosse
3:00 pm - Ford - Lacrossewear vs. Crease Beavers
3:00 pm - Edwards 4 (South Grass) - Jammin' Salmon vs. (Winner of Team Gutman vs. All Out)
3:00 pm - Edwards Turf (NW) - FCA vs. (Winner of Prestige Lacrosse vs. Millenium Lax)

* * * *

Women's Elite

Edwards 2
9:00 am - Pappy's vs. Honeybadgers
10:15am - #1 Stunner of the Month vs. Team STX
11:30 am - Colorado Lacrosse Club vs. Harrow Honeybadgers
12:45 pm - LOFers vs. Team STX
2:00 pm - Pappy's vs. Colorado Lacrosse Club
3:15 pm - #1 Stunner of the Month vs. LOFers

Edwards 3
9:00 am - CWLA vs. Gang Green
10:15am - The Laxatives vs. Run Around Sue
11:30 am - Team Wild vs. Gang Green
12:45 pm - CRSLAX.Com vs. Run Around Sue
2:00 pm - CWLA vs. Team Wild
3:15 pm - The Laxatives vs. CRSLAX.com

* * * *

Master's Division (Vail Mountain School)
8:30 am - Olympic Club vs. Power Tek
10:30 am – Hulu vs. Silver Oysters
12:30 pm – Jagermeister/Force 5 vs. Buddha's Ballers
2:30 pm – Middlebury vs. Team Adrenaline

«  Previous    1 2 3

2013-07-03



Create a free lacrosse website